reklama

Mýty o živote na internátoch

Tento a ďalšie články SME, Aktuality v nás ľahko podnietia predstavy, že tzv. budúca inteligencia Slovenska trpí v hrozných hygienických podmienkach na internáte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (95)

Potom k nám ešte nebodaj zablúdia takéto porovnania

Obrázok blogu
Obrázok blogu

a máme tu novú položku v zozname vecí, ktoré sú na Slovensku na zaplakanie. Rodičia náležite poľutujú svoje ratoloste a stredoškoláci si dvakrát premyslia, či je štúdium u nás naozaj dobrý nápad.

Rozumného čitateľa isto neprekvapí, ak mu prezradím, že nie každý mýtus, ktorý o študentskom živote koluje, je pravdivý. Medzi obyvateľmi Mlynskej doliny som zhruba pred pol rokom rozšírila anketu, ktorej sa zúčastnilo 354 respondentov. Tu sú výsledky.

Riad sa umýva pred jedlom a nie po jedle.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mýtus: Študent – labužník doje navarenú večeru a tanier pohodlne odloží na najbližšie voľné miesto. Keď sa o týždeň rozhodne znova navariť tie isté párky, musí prekutrať celú svoju časť izby. Hurá, našiel ho v zásuvke! Ak sa tam už tvorí pleseň, tanier umyje. Ak je pleseň rozsiahla, radšej si požičia tanier od spolubývajúceho... A príbeh sa opakuje.

Obrázok blogu

3/4 LOŽ. Výsledky ukazujú, že vo všeobecnosti sme v umývaní riadu omnoho poriadnejší. No príhoda s tanierom v zásuvke je pravdivá.

Ak počkáte dostatočne dlho, smeti odídu aj samy.

Mýtus: Keď zo smetiaku vypadne prvý prázdny termoobal z jedálne, je to znamenie, že máte ešte zhruba dva týždne čas na vyhodenie smetí. Zápach šíriaci sa okolo smetiaku po ďalšom týždni pripomenie študentovi – ochrancovi zvierat, aby skontroloval, či sa tam nerozmnožili mravce, myšky alebo iní domáci miláčikovia. Keď sa už okolo smetiaku musí brodiť, rozhodne sa ho konečne vyhodiť. Študent – čakateľ ešte počká, či smeti neodídu samy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

93% LOŽ. Smeti vyhadzujeme pravidelne. Príhoda s myškami je ale pravdivá. Tie myšky však ušli inému študentovi z izby a usalašili sa v koši o poschodie vyššie.

Kým na podlahe nezostávajú stopy v prachu po mojich topánkach, netreba ju umyť. Kým ešte cez kúdoly prachu dovidím na spolubývajúceho, netreba vyťahovať prachovku. Kúpeľňa je laboratórium pre kultiváciu nových plesní.

Mýtus: Študent – laborant o čistiacich prostriedkoch už kdesi počul, ale zatiaľ sa nenamáhal zistiť, na čo slúžia. Ak aj je v kúpeľni špina, vychodí si cestičku ku sprche. Sprchový kút je možno trocha plesnivý, ale veď to len posilňuje imunitu a ktovie, či sa tam práve vďaka nemu nevytvorí nová pleseň, čo pomôže vyliečiť rakovinu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Nedá sa tvrdiť, že študenti si kúpeľňu umývajú so železnou pravidelnosťou, ale aspoň tak často, aby sa za ňu nemuseli hanbiť pred prípadnou návštevou. Ani prachu vo všeobecnosti nedovolia ovládnuť izbu. Vychodená cestička v kúpeľni je ale pravdivá, mala som s ňou tú česť pri náhľade do bunky, v ktorej žili Erasmus študenti zo Španielska. Strach a hrôza.

Sivá je prirodzená farba záclon, preto ich nikdy netreba prať.

Mýtus: Že sú slnečné lúče príliš ostré? Vytiahneme rukavicu, nasadíme si ju na ruku a opatrne potiahneme záclonou. Prach sa pritom pohybe okolo nej len tak vznáša. Hotovo, v izbe nastala tma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

22% LOŽ. Záclony visia v izbách zhruba odvtedy, čo boli internáty postavené a je celkom možné, že mnohé z nich odvtedy ani neboli prané. Ale prekvapivo veľa študentov si prináša vlastnú náhradu a dokonca ju doplní aj závesmi.

Bordel robia len chlapci, dievčatá sú čistotné bábiky.

Mýtus: Dievčatá si po sebe pravidelne upratujú, ich izby sú tie najkrajšie a chlapci, to sú tvory bez estetického cítenia a s pochybnými hygienickými návykmi. 

Vybrané z rôznych diskusií na facebookej stránke Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky
Vybrané z rôznych diskusií na facebookej stránke Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky  

LOŽ. Je ťažké odhadnúť, koľkých dievčat sa to týka, ale verte, že chlapcom skrúca žalúdok z toho, čo dokážu vymyslieť niektoré expertky v spoločných priestoroch. V snahe podeliť sa so spoločnosťou o ich každomesačné trápenia po sebe nechávajú nápadnejšie stopy ako slonice v ruji.

Jeden z respodentov takto opísal svoj najhorší zážitok na internátoch: “Použité vložky polepené po rádiátoroch, po stene, po trubkách v sprche nad hlavou.” Počas minulého leta s nami bývalo jedno originálne dievča, ktoré nám špinavú vložku nechalo rovno pri zubných kefkách. Pár rokov bývam na zmiešanej bunke (rozumej s chlapcami aj dievčatmi) a nevidím veľké rozdiely v ich ochote upratovať.

Izba, v ktorej žijeme, sa už jednoducho ani nedá vylepšiť.

Mýtus: Ako prišiel, tak aj odišiel. Ak študent - chudáčik dostane izbu v zlom stave, je hodný všeobecného poľutovania a všetci mu držia palce, aby sa mu na rok zadarilo lepšie. Je prirodzené, že izbu si sám od seba nezačne zveľaďovať, veď je to predsa internát.

LOŽ. Systém samorozubytovania a stabilizácie izby motivuje študentov, aby investovali do svojho bývania, nech už vyzerá akokoľvek. V ankete sa priznali k tomu, že si izbu vymaľovali, priniesli už spomínané záclony a závesy, priniesli si kvety, koberce, navŕtali poličky, opravili skrine, vyzdobili steny plagátmi alebo tapetami, postarali sa o izoláciu okien, oblepili si poličky, priklincovali šnúru na prádlo, kúpili si držiaky na kľúče, vešiak na kabáty, kreslá... a aj diskoguľu so stroboskopom... A prekvapivo mnohí separujú odpad. Názorný príklad zveľadenia sa objavil minulý rok aj tu

Život na internátoch je plný tých najhorších hygienických zážitkov, aké si viete predstaviť.

Spoločné toalety a sprchy pre celú chodbu v átriových domkoch sú hotovou nočnou morou každého starostlivého rodiča. Ich dieťa sa musí pravidelne potýkať s výkalmi v sprchách a špinavým ovracaným záchodom, z ktorého sa zápach šíri až na ulicu. Vlasy v odtoku zas prinášajú hnilobný zápach a mizerné odtekanie. Holuby spolunažívajúce so študentmi zasvinia ich balkóny výkalmi... šváby, myšky, potkany...

Ja by som na to nechcela kliknúť...
Ja by som na to nechcela kliknúť... (zdroj: Autor: Znechutený študent)

ČASTO PRAVDA. Žiaľ na to, aby človek dennodenne čelil podobným zážitkom, stačí, ak žije v jeho okolí jeden takýto umelec. Kondómy, výkaly, vložky, tampóny v sprchách... Prekvapenia rôzneho druhu na toaletách a podlahe sú predovšetkým v átriových domkoch časté. "Najhorší zažitok, to sú asi záchody v takom stave, ako keby ho v tom momente použila celá mlynská," posťažoval sa študent v ankete. Holuby sú kapitola sama o sebe a je pre mňa záhadou, z akého dôvodu ich tu stále trpia. Jeden z respondentov napísal: “Hmyz z holubov žijúcich na nepoužívanom balkóne (MI) sa mi dostal do všetkých vecí a doštípal ma.”

Nikto pri zmysloch nechce žiť na internátoch, oni len musia.

Mýtus: Študent – nešťastník je hrozne chudobný a nemôže si vyberať, kde bude bývať. Ak by prenajatie bytu nebolo tak drahé, okamžite by sa sťahoval.

Čo vám na internátoch vadí najviac?Čo máte na internátoch najradšej?
nedostatok súkromia, staré vybaveniekopec nových priateľlov, skvelú atmosféru
ignorancia študentov voči hygiene, nočnému kľudu, ľudiajedálne, slobodu, vyhlad, pokoj, srandu
Nedostatok miesta. Tenké stenyrýchly net, športové možnosti
Erazmus študenti, spoločné wc na atriakochze nemusim veci vlastnit, staci ze viem kde ich najdem a mam vsetko co potrebujem
malo opitych dievcatcenu ubytovania
Že odtiaľ jedného dňa budem musieť odísť.mať kde bývať

Len vybrané odpovede podľa početnosti a tie posledné podľa originality.

LOŽ. Neplatí to vo všeobecnosti, hoci by ste isto ľahko našli takých, čo by sa radi odsťahovali, keby mohli. Poznám tiež mnohých doktorandov, vrátane seba, ktorí zostávajú na internáte, hoci byt by si už mohli pohodlne dovoliť. Život medzi rovesníkmi, v akokoľvek zlých podmienkach, má totiž isté nezameniteľné výhody. Ak sa spýtate, čo majú na Mlynskej doline najradšej, najčastejšou odpoveďou je: ľudia, sloboda, jedálne. A čo majú najmenej radi? Odpoveďou sú opäť raz ľudia, ale aj stiesnené priestory a Erasmáci. Tí si často Erasmus štúdium mýlia s Erasmus ožieračkou, na čo je prostredie Mlynskej doliny ako stvorené. Vybavenie tých pár študovní, čo máme, vás síce nijak neohúri, ale množstvo diskoték a barov priamo medzi internátmi vás doslova položí do kolien.

Takže milí prváci, budúci prváci a ich rodičia,

bývanie na internáte má svoje svetlé aj temné stránky, ale netreba sa ničoho báť. Veď my si v konečnom dôsledku vytvárame prostredie, v ktorom žijeme, hoci niektorí jedinci s exotickými hygienickými návykmi nám to môžu sťažovať. Tiež je nepríjemné mizerné tesnenie na niektorých izbách, ktoré z nich v zime robí takmer kryokomoru, nočný kľud, ktorý vlastne neexistuje, lebo reálne začína od šiestej rána atď. Na druhej strane bývanie na internáte prináša veľa zábavy, priateľstiev, originálnych nápadov a ďalších maličkostí, na ktoré budete radi spomínať, napr.

Obrázok blogu
(zdroj: Autor: Neznámy)

A na záver známy vtip:

Traja chlapci ťahajú na internát kravu. Vrátnik ich zastaví:
- Kam s tou kravou?
- Viete, máme radi mlieko, tak si ju budeme chovať a dojiť.
- A čo ten smrad a neporiadok?
- Hádam si postupne zvykne.

Zdroje:

http://img.topky.sk/900px/1186883.jpg/mesto-odpad-smeti-neporiadok-zdevastovane-Romovia-Kosice-Lunik.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Sturak_GSVM_2011-03-24_034.JPG

Facebooká skupina pre obyvateľov Mlynskej doliny

Výsledky ankety

Marja Holecyová

Marja Holecyová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zatiaľ sa len spoznávam, keď v tom budem mať jasnejšie, ozvem sa. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu